Dzięki wynikom uzyskanym w koronarografii lekarz może zdecydować, że należy zastosować leczenie drogą przezskórną. Jest to zabieg, który nie wymaga narkozy, co oznacza, że pacjent zachowuje świadomość przez cały czas trwania procedury. W dokumentacji medycznej zabieg ten może być opisany za pomocą skrótu pochodzącego od angielskiej nazwy, czyli "PCI". Często opisowi towarzyszą inne skróty i symbole (np. LIMA, LAD), które odnoszą się do lokalizacji zabiegu.
Propozycja wykonania zabiegu PCI pada jeszcze podczas badania koronarograficznego, tak aby badanie było jak najmniej inwazyjne. Można bowiem wykorzystać się istniejące już wkłucie do tętnicy (promieniowej lub udowej); dokładnie to samo, które było wykorzystane w badaniu koronarograficznym.
Poprzez wkłucie lekarz wprowadza cewnik balonowy ( tak zwany „balon”).
Cewnik rozszerzy się w miejscu, w którym tętnica była zwężona. To umożliwia wprowadzenie stentu, czyli "sprężynki”/ "rusztowania", które pomaga utrzymać drożność tętnicy wieńcowej
w miejscu zwężenia. Dodatkowo, stent pokryty jest specjalnym lekiem, który stopniowo uwalniając się leczy ścianę tętnicy i zapobiega ponownemu zwężeniu.
Co ważne, pacjenci posiadający stenty muszą przestrzegać specyficznych zaleceń, które są omawiane przez lekarza oraz które znajdują się w dokumentacji medycznej.
INFOGRAFIKA!!!!!!!!!!