Ten etap zaczyna się jeszcze w szpitalu. Po osiągnięciu stabilnego stanu zdrowia, czyli bezpośrednio po badaniach, zabiegach i po wdrożeniu leczenia, pacjent jest włączany do odpowiedniego modelu rehabilitacji.
Usprawnianie zaczyna się nawet kilkanaście godzin po zawale i jest dostosowane do aktualnego stanu klinicznego, innych schorzeń oraz do ogólnej sprawności fizycznej pacjenta (jego sprawności przed zawałem).
Usprawnianie prowadzone jest pod nadzorem fizjoterapeuty. Monitorowanie pracy serca (ciągłe EKG i pomiar tętna), mierzenie ciśnienia tętniczego, częstości oddechów oraz saturacji umożliwia precyzyjne stopniowe obciążanie wysiłkiem fizycznym. Fizjoterapeuta dobiera rodzaj, liczbę ćwiczeń fizycznych prowadzonych w pozycji leżącej, następnie siedzącej i stojącej.
Ważnym celem tego etapu jest również sprawdzenie, na ile wysiłek jest dla pacjenta bezpieczny, również w kontekście wysiłków, które towarzyszą najprostszym codziennym czynnościom wykonywanym w domu.
Wychodząc ze szpitala lub podczas pierwszej wizyty po wypisie w rejonowym ośrodku zdrowia pacjent powinien otrzymać skierowanie do programu rehabilitacji poszpitalnej, czyli do kolejnych etapów rehabilitacji kardiologicznej (stacjonarnej lub ambulatoryjnej, w ramach prewencji rentowej ZUS).