Ciśnienie krwi zmienia się w ciągu dnia. Na wartości ciśnienia wpływają emocje, wysiłek fizyczny, jedzenie, palenie tytoniu, picie alkoholu, temperatura otoczenia, ból oraz innym dyskomfort fizyczny, zażywanie niektórych leków (nawet przeciwbólowych). Jeśli przeżywamy silne emocje, nerwy, stres, nie możemy się rozluźnić, pomiar nie będzie miarodajny.
Dlatego jednorazowy pomiar ciśnienia nie będzie dla lekarza wartościową informacją. Aby określić jakie mamy ciśnienie musimy je mierzyć regularnie, codziennie przez co najmniej kilka tygodni o takich samych porach (najlepiej rano). Pomiar należy wykonywać w cichym pomieszczeniu i komfortowej temperaturze, po krótkim (5 -10 minut) odpoczynku.
ILE CZASU przed pomiarem nie należy palić ty1oniu?
Pomiar ciśnienia należy wykonywać w pozycji siedzącej, wygodniej i komfortowej. Ręka na której mierzymy ciśnienie powinna być odkryta (mankiety od koszuli bądź ściągacze od swetrów mogą zaburzyć pomiar) oraz mieć możliwość wygodnego podparcia się np. o stół.
Ramię, na którym dokonujemy pomiaru powinno znajdować się na wysokości serca.
odkryta kończyna,podparta, mankiety, ściągacze od swetrów nie podciągać, bo uciskają jak mankiet, zdjać całkiem. Ramie na wysokości serca, Pierwszy pomiar na obydwu rękach, powinien wskazać zbliżoną wartość, różnica do 10 mmHg dopuszczalna większa wymaga kontroli i poinformowania lekarza. RR należy mierzyć w tej samej pozycji np. na siedząco.